Polski Fiat 126p

Na przestrzeni lat w polskich fabrykach samochodowych produkowanych było przynajmniej kilka interesujących modeli samochodów. Współcześnie chyba jednak największą sympatią naszych rodaków cieszy się Fiat 126p.

Oczywiście, jak już sama nazwa sugeruje, omawiany model w oryginale nie był wymyślony przez polskich inżynierów. W latach 1972-1980 model 126 był wytwarzany we Włoszech. Co ciekawe, w naszym kraju produkowano go zdecydowanie dłużej – rozpoczęto również w 1972 roku, jednak produkcję zakończono dopiero w 2000 roku.

Omawiany model produkowany był w Polsce w dwóch fabrykach – w Bielsku-Białej i w Tychach. Na przestrzeni lat Fiatów 126p powstało w naszym kraju mnóstwo, co sprawiło, że przez dłuższy czas właściwie na każdym kroku widziało się je na polskich drogach. Dzisiaj są one już jednak uznawane za ciekawostkę motoryzacyjną i tylko czasami można je gdzieś zaobserwować. Ciekawe, czy jeszcze kiedyś w naszych zakładach produkcyjnych będzie się tak masowo wytwarzało jeden model samochodu?

http://katalizatory.pro/katalizatory/toyota-avensis